Instagram Takipçi Sayınızı Artırmanın Yolları

Instagram Takipçi Sayınızı Artırmanın Yolları

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram geçtiğimiz günlerde büyük bir güncelle getirdi ve kullanıcılar bu durumdan oldukça rahatsız. Ardından bir güncelleme daha getirerek kendilerini yenilediler. İnsanların etkileşim sayıları düşmüştü. İnsanlar instagram’da beğeni ve takipçi kazanmak istemekte. Instagram’ın tersine kronolojik olarak yaptığı gönderi gösterimini değiştirmesi kullanıcılar tarafından büyük tepki almıştı. Instagram kısa süre önce yaptığı açıklamada tersine kronolojik gösterimde kullanıcıların takip ettiği kişilerin tüm gönderilerinin %70’ini, arkadaşlarının gönderilinin ise %50’sini göremediklerini açıkladı. Instagram’ın ürün geliştirme departmanından Julian Gutman’ın yaptığı basın toplantısında yeni algoritmanın “ilgiye göre gösterim”i sayesinde 800 milyondan fazla kullanıcının arkadaşlarının gönderilerinin %90’ını gördüğünü ve platform içerisinde daha çok vakit geçirdiği de yapılan açıklamalar arasındaydı.

Instagram algoritması “yapay zeka ile öğrenme” kullanarak kullanıcıların etkileşimlerini analiz ediyor ve neye “ilgi” duyduklarını saptıyor. Bunun sonucunda da eğer takipçileriniz paylaştığınız post ile “ilgili” ise onlara gösteriyor. Örneğin takipçiniz bebek içeren postlarla etkileşime geçiyorsa uygulamayı açtığında başkalarına oranla daha çok bebekli gönderi görüyor. Bu açıdan aynı Etsy’de olduğu gibi kullanıcılar aynı aramaları yapsalar ve aynı kişileri takip etseler bile önlerine gelen postların sıralaması herkeste farklı gözüküyor; gönderileri ilgilerine göre sıralanıyor.      

           

ARTIK DAHA ÇOK ETKİLEŞİM ALABİLECEKSİNİZ!

Instagramın bu algoritmasının ardından insanların birçoğunun önemsemediği diğer insanların ve ilgilerini beğeni ve iletişime girmek artık takipçi artırmak için oldukça önemli hale gelmiştir. Popülaritenizi artırmak ve yüksek sayıda takipçi, beğeni almak istiyorsanız etkileşime girmelisiniz ve sürekli olarak aktif olmanız gerekmektedir. Popüler hastagleri kullanmalı ve ilgili etiketler yapmalısınız. Instagramın sizlere sunmuş olduğu bütün yazılı alanları doldurmalı konum bile kullanılmalıdır ve daha çok kişi gönderinizi ve hesabınızı görüntülesin. Bunların her biri instagram takipçi sayınızı artırmak için oldukça önemli ve etkili yöntemlerdir.